Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı

TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI

Programın amacı nedir?

  • Başta klinik biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, moleküler biyoloji ve genetik laboratuvarları olmak üzere tıbbi cihazları kullanabilme, gerekli analizleri yapabilme, ilgili makine ve araç-gereçlerini kullanabilme, bilgi ve becerisine sahip olan “laboratuvar teknikerleri” yetiştirmektir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı 2020-YKS Yerleştirme sonucuna göre Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

  • 284,24’dür.

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?

  • Her yıl kontenjana göre 40 öğrenci alınması planlanmaktadır.

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkanları ve kapasiteleri nelerdir?

 

  • Programın öğrencileri üniversite hastanemizde ve okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarları kullanmaktadırlar ve yüksekokulumuz bünyesinde 1 adet 146 m2 (62 kişi kapasiteli) öğrenci laboratuvarı bulunmaktadır.

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

  • “Tıbbi Laboratuvar Teknikeri” unvanı alırlar.

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

  • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak, 1.sınıf bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajını yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.

Programdan mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

  • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde yaz stajı uygulamasını yapılabilecektir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

  • Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumlarının Biyokimya, Mikrobiyoloji, Histoloji, Hematoloji, Seroloji, Patoloji, Parazitoloji, Nörofizyoloji, Odiyometri Laboratuvarları ve Kan Merkezlerinde çalışabilmektedirler.

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

  • 2021 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’ndan mezun olan öğrenciler Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Hemşirelik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Sağlık Yönetimi bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.