Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programı

PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programının amacı nedir?

  • Patoloji uzmanı gözetiminde, mikroskopik değerlendirme dışındaki işlemlerin yapılmasında yeterlilik kazanmış, geleneksel ve modern teknikleri uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirmektir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programı 2020-YKS Yerleştirme Sonucuna göre Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

  • 275,93’dür.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programından mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

  • Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programını başarıyla bitirenler “Patoloji Laboratuvar Teknikeri” unvanını alırlar.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programına açılan kontenjan sayısı kaçtır?

  • Program, okulumuz bünyesinde ilk öğrencilerini 2020-2021 akademik yılında almıştır. 40 kişilik açılan kontenjanımız 41 kişi ile %100 doluluk oranı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Her yıl kontenjana göre 40 öğrenci alınması planlanmaktadır.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programı için mevcut laboratuvar imkanları ve kapasiteleri nelerdir?

  • Programın öğrencileri üniversite hastanemizde ve okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarları kullanacaktır ve yüksekokulumuz bünyesinde 1 adet 146 m2 (62 kişi kapasiteli) öğrenci laboratuvarı bulunmaktadır.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

  • Mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve aldığı derslerden başarılı olmak, 1.sınıf bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajı yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şartı aranır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için 120 AKTS ders kredisini tamamlamaları ve en az 2.00 genel not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir.

Programdan mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

  • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde yaz stajı uygulaması yapılabilmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

  • Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışırlar. Patoloji laboratuvarları, özel patoloji ve Sitopatoloji laboratuvarlarında, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları, Sitogenetik Laboratuvarı, Moleküler Patoloji Laboratuvarlarında görev yapabilmektedirler.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

  • 2021 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Patoloji Laboratuvar Teknikleri programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Hemşirelik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Sağlık Yönetimi lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler.